GoldXpert – stolný analyzátor zlata, zliatin Au, Ag, Pd, Pt, Rh, Ir, ...

GoldXpert

Extrémne presný a rýchly stolný spektrometer GoldXpert s minimálnymi rozmermi

GoldXpert je štýlový analyzátor vhodný na okamžité zistenie rýdzosti a presné stanovenie celkového chemického zloženia polotovarov, šperkov, stružlín, odvrtov, zlomkového zlata, dentálnych zliatin, úlomkov, investičných mincí, investičných zliatkov a ďalších typov vzoriek. GoldXpert je kompaktný a ľahký prístroj, ktorý váži iba 10 kg. GoldXpert je priamo vyvinutý na časté prenášanie a prevážanie. Za pár sekúnd je k dispozícii presná chemická analýza, vrátane zodpovedajúceho množstva karátov.

Prehľad

Spektrometer GoldXpert je určený na okamžité nedeštruktívne zistenie chemického zloženia a zodpovedajúceho množstva karátov. Výrobcom je renomovaná spoločnosť Olympus Innov-X. GoldXpert XRF analyzátor je ľahko použiteľný a nákladovo efektívny spôsob získania chemického zloženia zliatin. Metódu XRF dlhodobo používajú aj inštitúcie, ako sú puncové úrady, ide teda o metódu osvedčenú a uznávanú. XRF analýza poskytuje lacnejšiu a rýchlejšiu alternatívu kupelácie (angl. Fire assay). Spektrometer GoldXpert vyniká rýchlosťou analýz ( výsledky už za 1 sekundu) a vysokou presnosťou merania. Vzhľadom na vysoké ceny zlata je oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým správne a rýchlo analyzovať. Či už si kúpite zlato, predávate alebo vyrábate šperky, potrebujete rýchly, veľmi presný analyzátor na stanovenie obsahu zlata a na kontrolu kvality + stanovenie výkupnej ceny zlata .

Charakteristické využitie spektrometra GoldXpert – Olympus Innov-X:
 • okamžité a presné stanovenie rýdzosti a stanovenie výkupnej ceny
 • detekcia pozlátenia – nedeštruktívne okamžite odhalí pozlátenie.
 • možnosť vykonávania analýzy zlata a ďalších drahých kovov priamo u zákazníka
 • detekcia jedovatých prvkov, napríklad Cd (kadmia) a ďalších
 • rýchla analýza (triedenie za jednu sekundu!) a vysoká presnosť
 • úplne nedeštruktívne meranie
 • meranie všetkých prvkov v jednom cykle = bez nastavovania je možné merať rýdze zlato, zliatiny zlata, striebra, platiny atď. Všetko na jedno stlačenie spúšte!
 • falzifikáty sú odhalené za jednu sekundu!
 • GoldXpert má štandardne integrovanú FULL VGA kameru
 • Voliteľne je možné použitie zameriavača s možnosťou zmenšenia analyzovanej plochy na 3 mm!
Spektrometre Olympus Innov-X majú vynikajúcu presnosť, veľmi jednoduché ovládanie a analýzy z nich sú plošne uznávané. So spektrometrom GoldXpert ďalej môžete:
 • Rýchlo a presne vykupovať zlato
 • Identifikovať a presne určiť aj ďalšie zliatiny, ako sú strieborné, platinové, paládiové a ďalšie zliatiny
 • Zistiť prítomnosť nežiaducich prvkov
 • Riadiť kvalitu výroby, rafinácie a tavenia

Rýdzosť zlata a puncové značky

Rýdze zlato má 24 karátov, je veľmi mäkké a ľahko sa deformuje. Preto je na výrobu šperkov nevhodné, nevydržali by bežné nosenie. Ideálne na výrobu zlatých šperkov sú zliatiny zlata s inými kovmi, ktoré zlepšujú jeho vlastnosti. Najčastejšie sa používa zliatina so striebrom alebo meďou. Podľa toho, ktoré kovy sú v zliatine so zlatom, sa mení tvrdosť aj farba zlata. Môžete tak mať zlaté šperky v rôznej farbe – od žltej cez bielu, červenú, ale aj zelenú či modrú. Každý svetadiel má inú obľúbenosť. V Ázii sa najčastejšie stretnete so žltým zlatom s rýdzosťou 22 karátov. V Európe alebo Amerike potom vedie rýdzosť zlata od 8 do 18 karátov, teda zlato s oveľa nižšou rýdzosťou.

Rýdzosť zlata sa udáva nielen v karátoch, ale aj v tisícinách vyjadrujúcich podiel zlata v zliatine (napr. 999,9/1000). Máme pre vás prehľad, koľkokarátové zlato má aký podiel zlata v zliatine.

8 karátov = 333/1000
9 karátov = 375/1000
14 karátov = 585/1000
18 karátov = 750/1000
21,6 karátu = 900/1000
22 karátov = 916,7/1000
23 2/3 karátov = 986/1000 (dukátové zlato)
24 karátov = 999/1000 (rýdze zlato)
Pre cenu šperku je určujúca nielen rýdzosť zlata, ale aj jeho hmotnosť. Tá sa udáva buď v gramoch, alebo v tradičných jednotkách, trójskych unciach, označovaných skratkou „oz“ (trójska unca = 31,1034807 gramu). Zlaté šperky sa často označujú puncovou značkou, ktorá indikuje množstvo karátov daného šperku. Tieto značky však bývajú, bohužiaľ, často falšované, a preto sa oplatí vykonať nezávislú nedeštruktívnu kontrolu šperku pomocou spektrometra GoldXpert alebo ručného spektrometra DELTA. Za pár sekúnd potom máte istotu, či šperk, zlomkové zlato či investičný zliatok svojím zložením zodpovedá deklarovaným hodnotám.

Spektrometer Olympus Innov-X Model: GoldXpert

Špecifikácia

GoldXpert je navrhnutý tak, aby bol maximálne kompaktný, zabral minimum miesta na pracovnom stole a súčasne mal atraktívny dizajn na reprezentáciu napríklad v predajni. Ide o analyzátor, ktorý má maximálne jednoduchú obsluhu, ktorý okamžite poskytuje presné výsledky chemického zloženia a množstva karátov na jediné stlačenie tlačidla. Testovacia komora je vybavená LED osvetlením a priehľadným olovnatým sklom, čo umožňuje, aby mal zákazník vzorku neustále na očiach. Navyše je možné tento spektrometer prevádzkovať zo siete 230 V, ako aj z nabíjacej batérie, čo robí tento spektrometer ideálnym nástrojom na cesty – jednoducho vezmete spektrometer GoldXpert s vami priamo k vášmu zákazníkovi alebo dodávateľovi. Navyše sa dá spektrometer GoldXpert pripojiť cez USB či Bluetooth na ľahký prenos dát. Pomocou PC softvéru je možné ľahko a rýchlo vytlačiť atest analýzy, vrátane fotky meranej vzorky.

 • Extrémna rýchlosť analýz – výsledky už po 1 sekunde!
 • Olovnaté pozorovacie okno – vzorku neustále vidíte
 • Integrovaná full VGA kamera na snímanie a polohovanie vzorky
 • Bezpečný – úplne uzavretý XRF systém
 • Voliteľne kolimácia na 3 mm; možnosť prepnúť medzi 3 mm a
  10 mm priemerom meranej plochy na jedno stlačenie displeja
 • Röntgenka 4 W, prúd 200 uA current (max), navyše optimalizované budenie
  na maximálne presné analýzy
 • Malé rozmery prístroja:
  (267 mm × 310 mm × 340 mm)
  (pri zatvorenom prístroji)
 • detekcia pozlátenia
GoldXpert X-ray Fluorescence (XRF) Analyzer for Gold & Precious Metals
 • LED osvit komory:
  (125 mm × 210 mm × 180 mm) vnútorný rozmer
 • Bezpečnostné svetlo viditeľné zo všetkých strán
 • Prenosný + mobilný – prídavná batéria zabezpečuje funkciu mimo kancelárie mimo dosahu 230 V
 • USB porty na vysokorýchlostný export a tlač
 • Dotykový vysokokontrastný farebný LCD displej
 • Silicon PIN Detector – standard. Silicon Drift
  Detector (SDD) na želanie na špeciálne aplikácie.

Spektrometer GoldXpert je vybavený integrovanou Full VGA CMOS kamerou, ktorá spolu s polohovaním automaticky ukladá snímku meranej vzorky spolu s výsledkom.

Voliteľne je možné za príplatok vykonávať zmenšenie meranej oblasti na 3 mm. SW zmena prebieha jednouchým dotykom na obrázku z kamery GoldXpert.
GoldXpert - common precision of Olympus Innov-X GoldXpert GoldXpert - common precision of Olympus Innov-X GoldXpert GoldXpert - common precision of Olympus Innov-X GoldXpert

 

Video

 


PDF prospekt GoldXpert na stiahnutie tu.